ALTERNATIVA, KTEROU OCENÍTE


Diskuse, technické poradenství

Přidat komentář

 1. Jiří Hladovec

  Dobrý den,
  potřebuji vyřešit následujicí problém . Na venkovní terase u domku chceme udělat novou podlahovou krytinu samonivelační stěrkou.Podklad tvoří betonová deska na terénu se štěrkovým ložem a vrchní dlažba. Terasa měla původně být jen otevřená,ale časem jsme ji zakryli a pak ještě opatřili i svislým zasklením. Z dlažby po zimě vystupuje spárami sanytr,a proto mi dodavatelé stěrky nedoporučjí její provedení. Chtěl bych v dlažbě proříznou rozbrusem spáry a vyplnit těsnící maltou. Který výrobek z Vašeho sortimentu by byl nejvhodnější pro tuto úpravu , aby zajistil konec vzlínání vody ze spár. dlažby? Před cca 25 roky jsem něco podobného prováděl na zadlážděném balkoně , ze kterého zatékalo do operačního sálu a to se podařilo za použití Penetronu.
  Protože vyrábíte materiály s použitím xypexu , předpokládám stejnou účinnost jako s penetronem..
  Děkuji za odpověď.
  Jiří Hladovec,Žirovnice

  12. 3. 2017, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Použít by se dala Spárovací hmota obsahující přísadu XYPEX, která se jmenuje PROFILL XP.
   Jestli tomu dobře rozumím, stěrka by měla přijít rovnou na dlažbu.
   Nepovažuji to za šťastné řešení. Hrozí, že bude docházet k vzájemným pohybům mezi dlaždicemi a také riziko prokreslení do stěrky.
   Pro lepší návrh by bylo nutné mít k dispozici více podkladů.
   Ing. Zdeněk Vávra

   17. 3. 2017, Odpovědět

 2. Pavel Nitra

  Dobrý den,
  jaký materiál použít na sanaci stávajícího betonové konstrukce v suterénu s pronikáním vody ( nátěr povrchu s krystalizací vrchní vrstvy proti tlaku vody skrz konstrukci ). V zásadě proti negativnímu tlaku. Stávající povrch znečištěn asfaltovou impregnací po asfaltových pásech. Nitra

  1. 3. 2017, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Z vašeho dotazu není zcela jasné o jakou konstrukci se jedná (stěna / podlaha)? Rovněž není zřejmé, o jak velkém tlaku vody se bavíme? Přesto by to mělo být řešitelné tak, že do podkladu bude nakotvena ocelová (ARMOBET 40/40/2), nebo bazaltová (ARMOBET BW) síťka a přes ní bude provedena hydroizolační vrstva (v tl. v závislosti na hloubce pod terénem, resp. tlaku vody) z materiálu WATERFIX XP TH s krystalizační přísadou XYPEX. Dále je nutné vyřešit napojení této vrstvy na případné další izolace stavby.
   Ing. Zdeněk Vávra

   3. 3. 2017, Odpovědět

 3. Petr Kohoutek

  Dobrý den,
  bylo by funkční provedení železobetonové základové desky tl. 150 mm armované k betonovým základovým pasům (ze ztraceného bednění) tzv. „bílou vanou“ s protiradonovým opatřením pro c= 88 kBq/m3 pro střední plynopropustnost podloží?
  Na desku by byla kotvena dřevostavba pomocí kotev s délkou ukotvení 100 mm do základové desky.
  Pokud ano, cca kolik by stál 1 m3 takto modifikovaného betonu?
  Děkuji za odpověď.

  20. 2. 2017, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Tento problém má několik úrovní.
   Z uvedených parametrů vyplývá, že se jedná o vysoký radonový index stavby (C > 70 kBq/m3 + střední propustnost podloží) dle ČSN 73 0601. Současně je koncentrace < 140 kBq / m3. Pak musí být konstrukce, která je v kontaktu s takovým podložím provedena v 1. kategorii těsnosti.
   Samostatnou železobetonovou desku nelze použít pro první katergorii těsnosti (dle ČSN 73 0601) a to ani v případě, že by do ní byla použita krystalizační přísada. Proto je důležitá informace, jestli bude dřevostavba v přímém styku s deskou a to místnostmi s trvalým pobytem osob? Pokud by byla dřevostavba od základové desky oddělena mezerou, nebyl by to asi problém. Obvykle jsou však jednotlivé konstrukce položeny přímo na desce (podlahové souvrství, příčky apod.), proto bude nutné na povrchu vytvořit celistvou vrstvu izolace proti radonu. Tou může být např. materiál WATERFIN PV, který má změřený difúzní koeficient vůči průniku radonu (viz TL) a pro uvedené parametry bez problému vyhoví.
   Co se týká vodotěsnosti, která se blízce dotýká i prostupu radonu, není možné desku tl. 150 mm považovat za vodotěsnou konstrukci, bílou vanu, pokud v ní např. není krystalizační přísada (XYPEX). Minimální tloušťka pro bílou vanu je 250 mm. Současně kotva, která prochází do 2/3 tl. desky je jistě slabé místo a to jak z hlediska vodotěsnosti, tak z hlediska těsnosti vůči průniku radonu. V případě, že bude kotveno do desky stáří méně než 28 dní, je zde reálné riziko vzniku trhlin a tím i netěsnosti desky. Proto doporučuji jak kotvení tak membránu aplikovat až po vyzrání desky (min. 28 dní).
   Ing. Zdeněk Vávra

   21. 2. 2017, Odpovědět

 4. Zdeněk Musil

  Dobrý den,
  prosím o radu jakým způsobem technologicky řešit opravu dilatačních spár schodiště v panelovém domě (spára na styku podesta-schodiště). Nyní (od kolaudace v roce 1989) je spára vyplněna polystyrenenem, na který je nanesena vrstva betonu (ta se rozpadá) v tloušťce do 1 cm.
  Děkuji za odpověď

  5. 2. 2017, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Pro takovou opravu doporučuji následující postup.
   Odstranit „beton“, nebo cementovou zálivku.
   V závislosti na stavu polystyrenu doporučuji vložit polyethylenový provazec POLYFIX PEP, který vymezí prostor v dilatační spáře. Provazec by měl mít průměr cca o 20 % větší, než je šíře spáry. Provazec je potřeba zatlačit do takové hloubky, aby prostor nad ním odpovídal min. 1/2 šířky spáry.
   Následně doporučuji použít trvale pružný tmel na bázi MS polymerů BETOLASTIC tmel 25 MS UNI.
   Ing. Zdeněk Vávra

   7. 2. 2017, Odpovědět

 5. Robert Kříž

  Dobrý den,
  potřebuji ošetřit zvětralý povrch betonu na dvorku 4x4m,
  kvalita betonu byla běžná, ale asi dostal zabrat od posypu solí v zimě. (už tam sůl sypat nebudu).
  Kdyby současně se zpevněním získal beton i nějakou míru protisklizových vlastností,
  tak ještě lépe.
  Máte tak rozsáhlou nabídku, že se v ní neorientuji a ani nevím, jestli by se by bylo z vašeho sortimentu
  něco vhodného, proto prosím oradu.
  Děkuji
  S pozdravem
  Robert Kříž

  27. 1. 2017, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Vzhledem k tomu, že není jasné jak je beton desky na dvorku proveden, doporučuji opatřit povrch transparentním nátěrem EPOLIT W transparent.
   Protiskluzný povrch lze vytvořit pomocí křemičitého písku BETOFIL FJ, který je vsypán do první vrstvy nátěru. Technologický postup pro provedení protiskluzného povrchu vám mohu zaslat emailem.
   Ing. Zdeněk Vávra

   27. 1. 2017, Odpovědět

 6. Roman Karas

  Dobrý den,
  moc vás prosím o radu, zda by se nehodil některý z Vašich výrobků pro uchycení závitových tyčí do předvrtaných děr v železobetonovém věnci za tohoto počasí. Tzn. denní teploty okolo -10°C v noci až -16°C.

  Předem děkuji za radu.
  R.K.

  25. 1. 2017, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Teoreticky vhodný by mohl být materiál SUPERFIX rapid, resp.SUPERFIX TH rapid(tixotropní varianta), jejichž volba závisí na způsobu aplikace – zalévání shora resp. aplikace z boku. Materiál tuhne poměrně rychle, okolo 6 min. za normálních podmínek. Bohužel v tomto počasí a při malém množství materiálu to bude i tak problém.
   Věnec bude hodně chladný a materiál nevyvine dostatečné hydratační teplo.
   Bylo by tedy vhodné provádět práce někdy okolo poledne, materiál držet do zamíchání v teple (v buňce apod.), použít teplejší záměsovou vodu (max. 30°C) a pokusit se zahřát i věnec samotný. Materiál by měl ztuhnout, ale ideální by bylo jej chránit alespoň do zatvrdnutí (přikrýt, foukat teplý vzduch). Jde o to, aby nezmrzla v materiálu záměsová voda, než dojde k náběhu pevností.
   Ing. Zdeněk Vávra

   27. 1. 2017, Odpovědět

 7. Petr Matějka

  Zdravím vás,
  doporučíte mi čím bych mohl srovnat podklad pod dlažbu ?
  Mám zakázku na rekonstrukci dlažby ve spol.prostorách domu.po vybourání staré dlažby se ukázalo že nerovnost podkladu (panel) je od 1cm do 5cm, ideální materiál by byl rychlosnoucí beton který zvládne i ten 1cm monolitně. nivelačka by musela být lita na třikrát a je drahá,, S vašimi materiáli jsem v minulosti udělal výbornou zkušenost,. Děkuji za radu.

  14. 12. 2016, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Pro danou aplikaci je obvykle používán materiál MONOCRETE PPE. Jeho náběhy pevností jsou přibližně stejné jako u běžného betonu.
   Pokud chcete urychlit celý proces, je možné použít materiál MONOCRETE rapid, který je možné po 6 hodinách vystavit lehkému provozu.
   Samozřejmostí je očištění podkladu a jeho provlhčení, případně použití jednosložkového resp. dvousložkového adhezního můstku DENSOCRETE 222 resp. DENSOCRETE 111 a to dle obecných sanačních postupů a v závislosti na kvalitě podkladu.
   V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat.
   Ing. Zdeněk Vávra

   15. 12. 2016, Odpovědět

 8. P. Drozda

  Dobrý den,
  Prosím o technickou radu . Jaky material pouzit na povrchovou opravu zachytnych jimek a opravu (reprofilace) betonových patek v jimce a cihelneho zdiva po obvodu? Vnitřní povrchová úprava jímky by měla splňovat následující kritéria:
  - nepropustnost pro kapaliny,
  - chemická odolnost proti působení ropných produktům – ropa, diethylenglykol,
  - odolnost proti mechanickému poškození,
  - antistatické provedení,
  - protiskluzová úprava,
  - odolnost a stálost při povětrnostních změnách, od +40 do -25°C
  Stávající dno bet. jimky je zkorodovane,ale soudržné. Děkuji za odpoved.

  3. 12. 2016, Odpovědět

  • betosan

   Dobrý den.
   Pro opravu záchytných jímek doporučuji následující postup.

   1. Očištění podkladu, zbavení všech nesoudržných a zdegradovaných částí.
   2. ošetření výztuže a případné vytvoření adhezního můstku materiálem DENSOCRETE 111 v místech, kde bude prováděna reprofilace ((obnovení tvaru) konstrukce.
   3. Nanesení reprofilační malty WATERFIX XP TH v zrnitosti dle opravované tloušťky (viz technický list.
   4. Finalizace povrchu pomocí nátěru EXTRAFIN.

   BETOSAN s.r.o.

   5. 12. 2016, Odpovědět